چند نکته برای زیبایی و سلامت ناخن هایتان

ناخن جویدن یکی از عادات زشت رفتاری است که به آسانی نمی توان آن را ترک کرد. این کار در واقع بازتاب عصبانیت شدید و یا ناتوانی درکنترل استرس است. کسانی که ناخن می جوند، در موقعیت های استرس زا شروع به گاز گرفتن ناخن هایشان می کنند و بعضی افراد حتی وقتی گرسنه یا خسته هستند، ناخن می جوند. وقتی اطرافیان ناخن هایشان را می بینند خجالت می کشند و با خود عهد می بندند که دیگر این کار را انجام ندهند، ولی چه اتفاقی می افتد که چند ساعت بعد دوباره شروع به ناخن جویدن می کنند؟ اگر شما نیز جزء افرادی هستید که هر بار تصمیم می گیرید این عادت زشت را کنار بگذارید، ولی ناخودآگاه دوباره شروع به ناخن جویدن می کنید، تا دیر نشده و احساس سرخوردگی و ناامیدی نکرده اید، با استفاده از راهکارهای ما از شر این عادت زشت خلاصی یابید…دلیل اول آن خواست و تمایل خود شماست! شاید بگویید نه من از این کار متنفرم و می خواهم آن را ترک کنم؛ اما به صورت ناخودآگاه دوباره شروع به جویدن ناخن های تان می کنید؛ چرا که حواس و رفتارهای ثبت شده در ضمیر ناخودآگاه شما قدرت بسیاری دارند. یکی دیگر از دلایل ناخن جویدن این است که این کار بی درد است. به طور کلی مغز از انجام کارهای دردناک جلوگیری می کند؛ مثلاً آیا تا به حال دیده اید کسی بینی خودش را بکند؟! ناخن جویدن درست مثل دوچرخه سواری یا رانندگی است. وقتی این کار را یاد می گیرید، به طور ناخودآگاه و بدون فکر کردن، آن را انجام می دهید. وقتی ناخن جویدن نیز در ضمیر ناخودآگاه شما ثبت شد، آن را به صورت عادت و اتوماتیک انجام می دهید. تلاش خودآگاه شما برای فراموش کردن ناخن جویدن مثل تلاش برای فراموش کردن دوچرخه سواری یا رانندگی است.

علائم ناخن جویدن: افرادی که ناخن می جوند، دارای ناخن های کوتاه و بدشکل هستند و در اطراف ناخن هایشان خون و عفونت دیده می شود که گاه با درد نیز همراه است.

ناخن ها بخش مهم دست ها هستند که نگهداری و مراقبت از آنها به زیبایی دستان شما کمک می کند. خوب نگهداشتن ناخن ها و مراقبت از زیبایی و سلامت آنها زیبایی دستان شما را دو چندان و برعکس ناخن های مریض و کثیف دستان شما را زشت می کند. بنابراین، ناخن های زیبا و سالم لازمه داشتن دستان زیباست.
برای دستیابی به این هدف لازم است کارهای خاصی را به صورت روزانه انجام دهید؛ مثل تمیز کردن ناخن ها و گرفتن پوست دور ناخن ها و مرطوب نگه داشتن آنها.

با رعایت نکات زیر می توانید ناخن های زیبا و درخشانی داشته باشید:

برای سفت شدن ناخن های ضعیف و نرم هر روز آنها را به مدت ۲۰ دقیقه در روغن زیتون قرار دهید.
برای تمیز کردن ناخن ها و پاک کردن لکه ها، آنها را در مخلوط یک قاشق غذاخوری آبلیمو و یک فنجان آب خیس کنید و بعد از چند دقیقه با آب گرم بشویید و با یک مرطوب کننده مرطوب نگه دارید.
برخی از پزشکان معتقدند اگرچه برداشتن پوست های دور ناخن به زیباتر شدن آنها کمک می کند. ولی ناخن ها مستعد ابتلا به عفونت می شوند. اگر تمایل دارید این کار را انجام دهید، ناخن های تان را به روغن زیتون یا هر روغن گیاهی دیگر آغشته کنید و با یک تکه چوب تمیز و استریل، پوست ناخن تان را کنار بزنید. سعی کنید بیشتر از یکبار در هفته از استون استفاده نکنید.
در صورتی که از لاک استفاده می کنید، هرازگاهی به ناخن های تان استراحت دهید و هر چند روز یک بار آنها را بدون لاک نگه دارید؛ در غیر این صورت رنگ طبیعی ناخن های شما زرد و زشت می شود.
اگر ناخن های شما سریع می شکنند، مصرف ویتامین B، به خصوص B5 را افزایش دهید.
بعد از شستن دست ها، آنها را کاملاً خشک کنید، زیرا صابون باعث خشکی و شکنندگی ناخن ها می شود.
بهترین زمان برای سوهان زدن ناخن ها زمانی است که آنها لاک دارند، زیرا دیرتر می شکنند.
برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن ها آنها را لاک بزنید و یا حداقل از برق ناخن استفاده کنید.


غذای سالم برای داشتن ناخن های زیبا

ناخن ها از حساس ترین نقاط بدن، یعنی انگشتان دست و پا محافظت می کنند. اگر بر اثر هرگونه حادثه و یا عفونتی، ناخن ها آسیب ببینند، راه رفتن و کار کردن مشکل می شود. ناخن ها اغلب بازتابی از سلامتی هستند و کمبودهای تغذیه ای بدن را نشان می دهند.

کمبود آهن، پروتئین و یا کلسیم؛ داشتن ناخن های شکننده، مقعر، نیمه سفید.
نمک پیش از حد در بدن؛ رشد خارجی ناخن ها به صورت لیفی شکل
عصبانیت و تیروئید بالا؛ جدایی ناخن از محل رشد
کم خونی؛ ناخن های رنگ پریده
کمبود ویتامین A؛ پوسته پوسته شدن ناخن ها
کمبود روی؛ رشد کم ناخن
کمبود روغن های گیاهی در بدن؛ ناخن های ترک خرده و نازک
مشکلات تنفسی؛ تغییر رنگ ناخن ها

همانطور که متوجه شدید، ناخن ها با شما حرف می زنند و شما با دیدن آنها می توانید دریابید که در بدن تان چه مشکلاتی دارید. در واقع تأثیر آنچه می خوریم در ظاهر قسمت های خارجی بدن مشاهده می شود استفاده از روغن های طبیعی روش مناسبی برای درمان خارجی ناخن هاست. روغن های مختلف تأثیرات متفاوتی نیز دارند. استفاده از روغن نارگیل و روغن زیتونبه سلامت ناخن ها کمک می کند. بنابراین با تشخیص نوع کمبود مواد غذایی در بدن خود و استفاده از یک رژیم سالم غذایی علاوه بر سلامتی، از ظاهری زیبا نیز برخوردار خواهید شد. مواد غذایی غنی از پتاسیم، آهن و کلسیم مثل بادام، سیر، ماست، تخم مرغ، غذاهای دریایی و اسفناج به سلامت ناخن هاا کمک می کنند.
از ناخن خود به عنوان ابزار استفاده نکنید، این کار باعث تضعیف ناخن ها می شود.

روش های ترک ناخن جویدن:

ابتدا یک دوربین عکاسی بردارید و از ناخن هایتان چند عکس بگیرید و مشکلات شایعی را که ناخن هاایتان دارند، در جایی یادداشت کنید.
خودتان را با ناخن های بلند و زیبا تجسم کنید. حس داشتن ناخن زیبا نیز آرامبخش است.
حداقل یکی از ناخن هایتان را انتخاب و سعی کنید آن را بجوید.
بعد از چند روز تفاوت ناخن آن انگشت را با دیگر انگشتان تان احساس خواهید کرد.
وقتی ناخن انگشت انتخابی تان بلند شده انگشت دیگری را انتخاب کنید و همین طور به این روش ادامه دهید تا یکی پس از دیگری از جویدن ناخن محفوظ بمانند.
خوردن غذاهای سرشار از منیزیم و کلسیم به رشد و ترمیم ناخن های تان کمک می کند. گاهی اوقات حتی ناخن جویدن می تواند به دلیل کمبود کلسیم و منیزیم بدن باشد.
پوست دور ناخن خود را کنار بزنید تا ناخن تان از زیر آن پدیدار شود. این کار، ظاهری زیبا به ناخن های تان داده و آنها را بلندتر نشان می دهد که همین ممکن است انگیزه ای برای جلوگیری از ناخن جویدن شود. پس از حمام و زمانی که دست ها و ناخن های تان مرطوب هستند، انجام این کار آسان تر است.
یک عادت جدید را جایگزین جویدن ناخن کنید؛ مثلاً می توانید به دست تان خیره شوید. فقط از روشی به عنوان جایگزین استفاده کنید که خود آن روش تبدیل به عادت نامناسب و بدی نشود.
هویج خوردن و آدامس جویدن نیز باعث می شود ذهن شما از دهان تان منحرف شود.
دستان خود را مرتب مشغول نگه دارید و نگذارید بیکار بمانند. با انجام سرگرمی هایی همچون خانه سازی، بافندگی، قلاب دوزی و یا مانیکور کردن و لاک زدن ناخن ها، دستان تان را مشغول کنید تا به سراغ دهان تان نرود.
ناخن های تان را بپوشانید. زنان می توانند از ناخن های مصنوعـــی استفاده کنند. به ناخن های تان برسید و آنها را لاک و براق کننده بزنید. جویدن ناخن های زیبا سخت است.
می توانید دستان خود را در جیب ها ی تان قرار دهید و یا حتی در خانه هم دستکش بپوشید. اگر ناخن های تان سریع رشد می کنند، آنها را کوتاه نگه دارید؛ زیرا وقتی ناخنی نداشته باشید، چیزی برای جویدن وجود نخواهد داشت.
با همسر دوستان و اطرافیان راجع به ناخن های تان صبحت کنید و ناخن های سالم تان را به آنها نشان دهید؛ تشویق آنها بسیار کمک کننده خواهد بود.
ناخن های بلندتان را مانیکور کرده و به زیبایی آنها افتخار کنید.
برای ایجاد انگیزه در خود از مراحل رشد ناخن های تان عکس بگیرید و قبل و بعد آنها را ببینید و از دیدن آنها لذت ببرید. تقریباً سه هفته طول می کشد تا ناخن های شما نیم سانتیمتر رشد کنند. و در نهایت، فراموش نکنید که ترک این عادت نیاز به صبر و حوصله فراوان دارد.

برچسب

مطالب مرتبط

0 دیدگاه در خصوص “چند نکته برای زیبایی و سلامت ناخن هایتان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 13 =

دسته بندی