ماساژ سر و میگرن

ماساژ سر
ماساژ سر

میگرن چیست؟

میگرن با درد متوسط تا شدید و احساس ضربان در سر مشاهده می‌شود که ممکن است با تهوع و نیز حساسیت به نور همراه باشد. در برخی موارد، این سردردها دردناک هستند یا قبل از علائم هشداری و یا همراه با یک علامت هشداری حسی، مثل جرقه­هایی از نور، نقاط کور یا مورمور شدن دست یا پا به وجود می‌آیند.

خوشبختانه مدیریت درد میگرنی به طور قابل توجهی طی دهه گذشته افزایش پیدا کرده است. گرچه همچنان درمان قطعی وجود ندارد، اما با این حال داروها امروزه موثرتر هستند. به‌علاوه، درمان­های جایگزینی مانند ماساژ ریلکسی مستمر نیز در کاهش تعدد و شدت میگرن موثر بوده­اند.

ماساژ روشی موثر برای مدیریت استرس و تسکین تنش­هاست، که این دو مورد از مهم­ترین علل سردردهای میگرنی هستند.

تحقیقات در موسسه لمس دانشگاه میامی (Touch Institute of the University of Miami) نشان می‌دهد که ماساژ در کاهش سردرد، بهبود اختلالات خواب و علایم دی‌استرس و افزایش سطح سروتونین در افراد بالغ مبتلا به سردردهای میگرنی نقش موثری دارد.

چه تکنیک­هایی مورد استفاده هستند؟

ماساژتراپیست‌ها، انواع متنوعی از تکنیک­ها را در کار خود مورد استفاده قرار می­دهند. بسته به شدت سردرد یا میگرن شما، تراپیست­ ممکن است از ماساژ رفلکسولوژی، ماساژ سوئدی یا ماساژ سر و صورت و یا ترکیبی از دیگر روشهایی که متناسب با نیازها و درخواست شما هستند، استفاده کنند.

آیا تسکین پایدار ممکن است؟

میگرن و انواع دیگر سردردها، یکی از اصلی­ترین شکایات وارد شده از طرف بیماران در مطب‌های پزشکان هستند.

افراد بیمار مبتلا به میگرن، حداقل روزی نیم­‌ساعت مشغول انجام کاری ریلکس‌کننده یا کاری که ریلکس‌کردن عضلات نیز جزئی از آن است، را در برنامه­شان بگنجانند.

پیش از شروع ماساژ، یک لیوان آب بنوشید و یک لیوان آب هم کنار دستتان بگذارید تا بعد از اتمام ماساژ بنوشید. اینکه بدن شما به هنگام دریافت ماساژ و ۲۴۴ ساعت بعد از آن، آب کافی دریافت کرده باشد بسیار اهمیت دار،د زیرا نوشیدن آب به میزان کافی موجب دفع سموم و اخلاط زائد از بدن می‌شود. بنابراین ۲۴ ساعت بعد از گرفتن ماساژ، به میزان کافی آب بنوشید تا علاوه بر دفع سموم با آب‏رسانی مناسب به سلول‌های عضلانی، به خوبی آن‌ها را تخلیه، راحت و ریلکس کنید.

انگشت شست هر دو دست را روی پل بینی قرار دهید، به گونه‌ای که نرمی انگشت روی نقطه پل قرار بگیرد؛ درست آنجایی که بینی به پیشانی اتصال پیدا می‌کند. این دو نقطه را با فشار اندک دست‌ها ماساژ دهید. این ماساژ یک نوع ماساژ نقطه‌ای است. فشاری که به دستتان وارد می‌شود، نباید آنقدر زیاد باشد که درد احساس کنید. نقطه پل روی بینی را ۵۵ بار و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه فشار دهید. سعی کنید هر دو نقطه را به طور همزمان ماساژ دهید.

در این مرحله در حالی که هنوز انگشتتان روی نقطه پل وجود دارد، هر دو شست را به سمت بالا بچرخانید، به این شکل که سرانگشتتان روی نقطه باقی بماند و نرمی شستتان روی ابتدای ابرویتان قرار بگیرد. وقتی این تکنیک را اجرا کردید، آن را به مدت ۱۰ ثانیه نگه‌دارید و چند بار آن را تکرار کنید.

ناحیه زیر ابروها، یکی دیگر از نقاطی است که ماساژ آن تأثیر زیادی در کاهش سردردهای تنشی دارد. برای ماساژ این نقطه، از انگشت شست و سبابه کمک بگیرید. پوست زیر ابرو را بگیرید و سعی کنید آن را ابتدا به سمت بینی و سپس به سمت خارج ابرو بکشید و این حرکت را چند بار تکرار کنید. این تکنیک را ۱۰ بار تکرار کنید و هر بار آن را ۵ ثانیه ادامه دهید.

رمی سرانگشتان ۳ انگشت اشاره، میانی و حلقه را روی شقیقه‌تان قرار دهید و با فشاری اندک، این نقطه را برای ۱۰ ثانیه فشار دهید و پس از این، با حرکت دایره‌وار، سرانگشتانتان را در جهت عقربه‌های ساعت حرکت دهید و نقطه مشخص شده را ماساژ دهید.

در این مرحله، سرتان را مستقیم نگه‌دارید و سپس آن را آرام و آهسته به سمت شانه راست خم کنید. در این حالت نباید گوشتان با شانه‌تان تماس پیدا کند. ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت یک کشش طبیعی و مناسب برای عضلات گردن است که ارتباط مستقیم با عضلات ناحیه سر و صورت دارد. این حرکت را به همین صورت روی شانه چپ نیز اجرا کنید.

کشش عضلات ناحیه گردن، اهمیت زیادی در کاهش سردردهای تنشی دارد، چرا که ریلکسی عضلات ناحیه گردن موجب ریلکسی عضلات سر و کاهش انقباض‌های عضلانی در ناحیه سر می‌شود؛ بنابراین به کاهش اسپاسم‌های عضلانی در این ناحیه کمک می‌کند. برای مدیریت این حرکت، دستتان را روی گردن و زیر گوشتان قرار دهید و به آرامی، گردن را به سمت راست و چپ حرکت دهید. این حرکت را باید به آرامی انجام دهید و بیش از اندازه، به گردنتان فشار نیاورید. این حرکت را در هر دو سوی چپ و راست تکرار کنید.

برای کشش کامل عضلات و ماهیچه‌های ناحیه گردن و سر، علاوه بر حرکت‌هایی که به سمت چپ و راست انجام می‌دهید، لازم است عضلات سر و گردن را در ناحیه جلو و پشت گردن نیز تقویت کنید. برای این منظور، باید خیلی آهسته سر را به سمت پایین هدایت کنید و چانه‌تان را به قفسه سینه بچسبانید. ۱۰۰ ثانیه در این حالت بمانید و سپس سر را به آهستگی به سمت عقب هدایت کنید و اجازه دهید سرتان به مدت ۱۰۰ ثانیه در این شرایط باقی بماند تا کشش عضلات به طور کامل انجام شود. این تکنیک را ۳ تا ۴ بار تکرار کرده و هر بار، مدت زمان ۱۰ ثانیه را رعایت کنید.

در این مرحله، از سرانگشتان هر دو دست کمک بگیرید تا عضلات ناحیه پس گردن و پایین سر را به خوبی لمس کنید و به آرامیماساژ دهید. این ماساژ به تخلیه فشارهای عصبی و اسپاسم‌های ناحیه گردن کمک می‌کند و در عین حال، به آزاد شدن عضلات این ناحیه و سردردهای ناشی از اسپاسم گردن منجر می‌شود.

در این مرحله، از سرانگشتان برای ماساژ دادن عضلات و رفع اسپاسم پشت گردن استفاده کنید. این بار، سرانگشتانتان را به سمت گوش‌ها هدایت کنید و به آرامی با چرخش‌های دایره‌وار، عضلات این ناحیه را ماساژ دهید. این ماساژ به شما کمک می‌کند تا راهی به جز مصرف داروهای شیمیایی برای تسکین سردردتان داشته باشید.

برچسب

مطالب مرتبط

0 دیدگاه در خصوص “ماساژ سر و میگرن”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

دسته بندی