روش های جلوگیری از چاقی کودک

چاقی کودک
چاقی کودک

اگر کودکتان چاق است این نکات را رعایت کنید:

سرزنش کردن رفتارهای تغذیه‌ای و توهین کردن به کودک را متوقف کنید
واژه اضافه وزن و افزایش وزن کمتر از واژه چاقی با برچسب و بار منفی همراه است. کودک را متوجه وضعیت‌اش کنید اما مدام با واژه‌هایی چون چاق و چاقی، ذهن او را بمباران نکنید.
هرچه قدر که شما در طرز رفتار و برخورد با کودک خود مراعات کنید، ممکن است در مهد کودک، مدرسه و یا توسط سایر اقوام و آشنایان کودک مورد تمسخر، طرد شدن و اذیت و آزار قرار گیرد. زمانی که متعاقب چنین برخوردهایی کودک عصبی، ناراحت و مغموم است، به جای آنکه مساله را انکار کنید نشان دهید که احساس او را درک می‌کنید
باید بدانیم پیام‌هایی که از پیرامون کودک به او می‌رسد، بر اعتماد به نفس او تاثیر دارد و هرچه کودک بزرگ‌تر شده و به دوران نوجوانی نزدیک می‌شود این اثر بیشتر خواهد شد، پس باید سعی کنیم سایر جنبه‌های رشدی کودک خود را تقویت کرده و مهارت‌های جدیدی را به او بیاموزیم تا کودک ما در کنار ضعف‌ها و ناتوانایی‌هایی که دارد، نقاط قوت و مثبتی نیز داشته باشد.
متناسب با سن بچه‌ها از آنها انتظارات رفتاری داشته باشید. معمولا بچه‌هایی که اضافه وزن دارند، ممکن است از نظر ظاهری بزرگ‌تر از سن واقعی خود به نظر برسند و والدین و اطرافیان با توجه به جثه و شرایط فیزیکی از آنها انتظار دارند پخته‌تر و بزرگ‌تر رفتار کنند، در حالی که سن او در حد همان هم سن وسال های خود است نه بیشتر
درمان چاقی کاری سخت، طولانی و نیازمند کاری تیمی متشکل از متخصص کودکان، روا‌ن‌پزشک اطفال، روا‌ن‌شناس، مددکار اجتماعی، متخصص تغذیه و…. است؛ پس نباید انتظار داشته باشید بدون کمک تخصصی و فقط با تذکر دادن به کودک بتوانید مساله را حل کنید. مشارکت و پیگیری مداوم شما بدون خستگی و طرد کردن یا سرزنش کودک می‌تواند انگیزه کودک را در کنترل رفتارهای مربوط به خوردن بهتر کند.
سعی کنید از همان ابتدای نوزادی نیازهای متفاوت کودک را درک کنید و با هر گریه و استرس کودک به دنبال آن نباشید که فقط با خوراندن شیر و غذا او را آرام کنید. بچه‌ها نیازهای متفاوتی دارند.
سعی کنید نیازهای فیزیکی و هیجانی کودک را از هم جدا کنید تا کودک نیز به تدریج بفهمد این دو نیاز از هم جدا هستند و هر کدام پاسخ‌های خاص خود را می‌طلبند. باید کودک متوجه شود که خیلی به سادگی هر زمان گرسنه است، غذا می‌خورد و وقتی سیر است، غذا نمی‌خورد، نه اینکه هر موقع عصبی است غذا نخورد، هر موقع مضطرب یا هیجان زده است، پرخوری کند
با کمک کودک برای روز او برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهید تا تمام وقت کودک صرف تماشای تلویزیون، بازی‌های ویدیویی و خوردن تنقلات غیرسالم و زیاد نشود.
حتی‌الامکان مواد خوراکی پر کالری و غیرسالم را خریداری نکنید تا این مواد به وفور در منزل در اختیار کودک نباشد.
کودکان از ما الگوبرداری می‌کنند. مسلما عادات و الگوی غذاخوردن و رفتارهای تغذیه‌ای ما روی آنها تاثیر می‌گذارد، پس باید تغییر را از خودمان آغاز کنیم.
زمانی که کودک در برنامه‌های غذایی با شما همکاری می‌کند رفتارهایش را مورد توجه و تشویق قرار دهید و فراموش نکنید که گاهی فعالیت یا بازی مورد علاقه کودک و گذاشتن وقت برای او بهترین پاداش است.

راه های پیشگیری از چاقی کودکان :
استفاده از جودوسر و نان سبوس دار به جای برشتوک و ماست میوه ای برای صبحانه

مصرف نکردن فست فود یا نان سفید برای ناهار و استفاده از نان سبوس دار، گوشت، ماهی و سبزیجات به جای فست فود

مجوز مصرف فست فود را ماهی یک بار به کودکتان بدهید.

غذا در بشقاب سرو شود، ظرف اصلی غذا روی میز قرار نگیرد.

کودک خود را با غذای سالم سیر کنید تا هوس هله هوله نکند.

محدود کردن زمان تماشای برنامه تلویزیونی و استفاده از رایانه به روزی ۲ ساعت.

تا ساعت ۵ بعد از ظهر، امکان دسترسی به تلویزیون و رایانه نباشد.

مصرف شیرینی، هفته ای یک بار.

مصرف آب میوه، چای سرد، شیرکاکائو، نوشابه یا لیموناد تنها نیم لیتر در هفته

مصرف اسنک، هفته ای یک بار.

مسیر ها را با دوچرخه یا پیاده طی کنند.

انجام فعالیت های جسمی مانند راه رفتن و دوچرخه سواری پس از مدرسه.

اگر کودک میل به خوردن غذای اضافه داشت، ۲۰دقیقه پس از خوردن به وی بدهید تا بدن زمان احساس سیری را پیدا کند.

مصرف روزی تنها ۲ تکه میوه.

ورزش کردن منظم

داشتن ساعت خواب منظم.

برچسب

مطالب مرتبط

0 دیدگاه در خصوص “روش های جلوگیری از چاقی کودک”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 7 =

دسته بندی