تعریق در ورزش و سوزاندن کالری

بیشتر مردم به اشتباه فکر می کنند که اگر بدن در طول انجام حرکات ورزشی تعریق نداشته باشد انجام آن حرکات و فعالیتها بی فایده بوده و عرق کردن رابطه مستقیم با مقدار کالری مصرفی بدن و موثر بودن حرکات ورزشی دارد.

برای اثبات غلط بودن این باور، علل تعریق و رابطه آن را با حرکات ورزشی مورد بررسی قرار می دهیم. بدن انسان نیز مانند تمامی موتورها عمل می کند و بی وقفه در حال انجام کار است و تولید حرارت می نماید، هر چه ماهیچه ها بیشتر منقبض و منبسط شوند مقدار حرارت تولید شده نیز افزایش می یابد. بنابراین اگر راهی برای خنک شدن بدن وجود نداشته باشد پس از بیست دقیقه بر اثر بالا رفتن درجه حرارت بدنمان از هوش خواهیم رفت.

اولین راه خنک شدن و پایین آمدن دمای بدن ، دفع حرارت از طریق پوست می باشد. روشهای دیگری نیز برای کاهش دمای بدن مانند انتقال حرارت به محیط توسط دوش آب سرد و یا استفاده از کولر و دیگر وسایل خنک کننده وجود دارد اما تعریق راه دیگری است که بدن از آن برای کاهش دمای خود استفاده می نماید، آبی که در خون ما جاری است گرمای بدن را جذب می کند و به شکل عرق توسط غدد زیر پوست در سطح پوست منتشر می کند و باعث خنکی ما می شود.

موقعی که دمای محیط بالا باشد اولین راه خنک شدن بدن تعریق می باشد، واگر محیط مرطوب هم باشد عرق روی پوست نمی تواند تبخیر شود و به شکل قطره های آب از بدن سراریز می شود.

مقدار تعریق افراد بستگی به سن، جنسیت و فیزیک بدن آنها دارد مثلا میزان تعریق بدن زنان از مردان کمتر می باشد و با افزایش سن این میزان کاهش می یابد. اما این تفاوتها بر میزان تعریق به هنگام انجام حرکات ورزشی تاثیر چندانی ندارد و تقریبا برای همه افراد یکسان می باشد.

اگر در محیطهایی که دارای وسایل خنک کننده هستند و یا در فصل سرما ورزش کنیم ، میزان تعریق بدن کاهش می یابد زیرا هوای خنک عرق را به سرعت بخار می کند و این به این معنی نیست که بدن ما مقدار کمتری کالری سوزانده است، بنابراین تعریق معیاری برای سنجش میزان کالری سوزانده شده و موثر بودن تمرینات ورزشی نمی باشد.

شاد و فیت باشید.

برچسب

مطالب مرتبط

0 دیدگاه در خصوص “تعریق در ورزش و سوزاندن کالری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 11 =

دسته بندی