مکالمه دکتر کرمانی و خانم چاق (قسمت اول)

خانم چاق :آقای دکتر من همه رژیم ها را گرفته ام . به قول شوهرم کلکسیونی از انواع رژیمها را دارم. ولی در همه آن ها به بن بست رسیده و برنامه را نیمه کاره رها کردم پس از آن دوباره به روش و رژیم دیگری پناه می بردم . دو سه سالی هم هست که کاملاً ناامید شده و رژیم را کلا رها کرده ام.دوباره رو آوردم به پر خوری.

دکتر کرمانی : چرا شکست می خوردی ؟ مشکل چیست هر بار چه مسأله ای باعث ناامیدی شما شد ؟

خانم چاق :در بیشتر رژیمهایی که می گرفتم ، هفته های اول موفق بودم و کاهش وزنم خوب بود . ولی با گذشت زمان احساس می کردم سرعت کاهش وزنم کندتر می شود . همین حالت ادامه پیدا می-کرد تا اینکه مدتی بعد شاهد توقف کاهش وزن می شدم .

دکتر کرمانی : آیا می دانید علت آن کُندی و توقف کاهش وزن چیست ؟

خانم چاق : اگر متوجه می شدم دیگر غمی نداشتم و مشکلم را حل می کردم .

دکتر کرمانی : علت کُندی و توقف کاهش در رژیم های غذایی می تواند یکی از این چهار عامل باشد :
A – مشکل ساختاری یا فیزیولوژی .
B – مشکل اجرایی .
C – عادات غذایی غلط .
D – باورهای غلط .
خانم چاق : مشکل ساختاری یا فیزیولوژی چیست ؟

دکتر کرمانی : در رژیم های غذایی ، طبیعی است که مقدار کالری ای که انسان مصرف می کند باید کمتر از انرژی مورد نیاز او باشد ، بدن رژیم گیرنده در این حالت با کمبود انرژی برای تامین سوخت مواجه می شود و برای تامین ما یحتاج اقدام به سوزاندن ذخایر موجود در بافتهای غیر فعال بدن می کند و مهمترین آن بافت ها، بافت چربی است.
حال اگر فرد رژیم گیرنده فعالیت بدنی نداشته باشد و ورزش نکند ، سلولهای عضلانی آو بی کار می ماند و بدن سعی می کند که از ذخایر موجود در بافت عضلانی ( پروتئین و کربوهیدرات ) موجود در سلول های عضلانی استفاده کند.
در نتیجه مقدار توده عضلانی کم شده و این امر باعث ایجاد کُندی کاهش وزن می گردد .

خانم چاق : چه فرقی دارد که سلول چربی آب شود یا سلول عضلانی ؟

دکتر کرمانی : سلولهای چربی اگر کم شود تاثیری در مقدار سوخت بدن ندارد ، زیرا این گونه سلولها بی فعالیت هستند و کالری نمی سوزانند .
امّا بافت عضلانی بالاترین مصرف کالری را دارد و هنگام کاهش وزن اگر بافت عضلانی تحلیل برود، مقدار توده عضلانی کم می شود و کاستن آن ، مقدار سوخت بدن را کاهش می دهد و در نتیجه سرعت کاهش وزن کم می شود .

خانم چاق : این مشکل را چطور حل می کنید ؟

دکتر کرمانی : توصیه می کنم که حتماً ورزش را در برنامه رژیم گنجانده و آن را جدی بگیرید .

خانم چاق : ورزش چطور می تواند این مشکل را حل کند ؟

دکتر کرمانی : با ورزش کردن ، سلولهای عضلانی فعال می شود ، و با فعال شدن اجازه نمی دهد که بدن برای تامین انرژی به ذخایر وبافت عضلانی دستبرد بزنند.

خانم چاق : آیا مشکل ساختاری دیگری نداریم که منجر به کُندی کاهش وزن شود ؟

دکتر کرمانی : چرا ، افرادی که از رژیم های بسیار کم کالری استفاده می کنند !دچار کٌندی کاهش وزن می شوند .

خانم چاق : چرا ؟

دکتر کرمانی : اگر فردی بخواهد با یک رژیم بسیار کم کالری وزن خود را کاهش دهد ، منابع انرژی و ذخایر گلیکوژنی به سرعت کم می شود. در این حالت بدن مجبور می شود برای تامین این مقدار انرژی از سوزاندن کل بافت های بدن استفاده کند ( بافت چربی و بافت عضلانی ) ،و با کاهش مقادیر توده عضلانی سوخت بدن کم می شود و کاهش وزن کند تر می شود .

خانم چاق : برای این که مقدار تحلیل عضلات به حداقل برسد چه کار باید بکنیم ؟

دکتر کرمانی : نباید از لیست غذایی بسیار کم کالری استفاده کنید و اگر به هر علتی تصمیم به کاهش سریع وزن دارید . این کار را با افزایش تحرک و ورزش باید پیش ببرید نه با کاهش بیش از حد کالری غذا.

خانم چاق : بهترین روش برای این کار چیست ؟

دکتر کرمانی : ۱ – زمینه ی تحرک و ورزش را ایجاد کرده و فعالیت خود را افزایش دهید.
۲ – به آرامی مقدار کالری رژیم را کاهش دهید .
با این روش مقدار بسیار کمتری از عضلات بدن تحلیل می یابد و با ورزش می توانیم آن هارا تقویت و با بافت های چربی جایگزین کنیم.
در ابتدا ورزش بایستی سبک باشد تا برای مدت طولانی تر، سیستم انرژی بدن بتواند با هر نوع تغییری سازگار شود و چربی های بدن را بسوزاند.

خانم چاق : آیا مشکل ساختاری یا فزیولوژیک دیگری هم وجود دارد که کاهش وزن را کٌند کند ؟

دکتر کرمانی : بله کٌندی کاهش وزن را همچنان در افرادی که سابقه ی رژیم های تکراری دارند مشاهده می کنیم .

خانم چاق : اگر امکان دارد علت آن را برای من شرح دهید :

دکتر کرمانی : بدن ما برای دو چیز انرژی خود را می سوزاند :
اول : تامین سوخت پایه (R.M.B ) : سوخت لازم برای انجام کارها و فعالیتهای سیستمهای درونی غیر ارادی در حالت استراحت مطلق . مثل کار قلب ، فعالیت تنفسی ، فعالیت سیستم گوارش ، فعالیت سیستم غدد درون ریز و بیرون ریز . و فعالیت دیگر سیستم هایی که در حالت استراحت کار می کنند .
دوم : سوخت لازم برای انجام کارهای ارادی: فعالیت های گوناگون بدنی ، شامل کارهای عضلات ارادی بدن، مثل رفت و آمدها ، آشپزی، ورزش، و انجام کارهای روز مرّه .

خانم چاق : برای یک خانم خانه دار چند درصد سوخت برای سوخت پایه و چند درصد آن برای کارهای ارادی مصرف می شود ؟

دکتر کرمانی : سوخت پایه نزدیک به دو سوم انرژی لازم برای یک خانم خانه دار را تشکیل می دهد و یک سوم دیگر برای انجام کارهای ارادی .
برای درک مطلب مثلا خانم خانداری که ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد ، تقریبا روزانه ۳۰۰۰ کالری مصرف میکند زیرا هر یک کیلوگرم از وزن بدن خانم خانه دار روزانه ۳۰ کالری مصرف می کند.
بنابراین نیاز روزانه خانم صد کیلوگرمی ۱۰۰ × ۳۰ = ۳۰۰۰ کالری است ؛
دو سوم کل سوخت صرف تامین سوخت پایه می شود .
دو سوم سوخت ۳۰۰۰ کالری = ۲۰۰۰ کالری صرف سوخت پایه می شود .
و یک سوم ۳۰۰۰ = ۱۰۰۰ کالری است برای تامین سوخت لازم برای انجام فعالیتهای روز مرّه می باشد .

خانم چاق : این مسأله چه ارتباطی با موضوع ما دارد ؟

دکتر کرمانی : ارتباط آن از هوشمندی بدن ما سرچشمه می گیرد ، زیرا بدن ما می تواند سوخت پایه ی خود را با محیط خود تنظیم یعنی کم و زیاد و در واقع هماهنگ کند . مثلا افرادی که در کشورهای فقیر نشین آفریقا زندگی می کنند ، برای اینکه بتواند ادامه حیات بدهند سوخت پایه شان بسیار کمتر از سوخت پایه افراد مرفهی که در فراوانی نعمت به سر می برند و در کشورهای ثروتمند زندگی می کنند است .
بنابراین در افرادی که همیشه در حال رژیم (اجباری ) هستند ، سوخت پایه کاهش می یابد ، تا بتواند با کمبود انرژی سازگاری داشته باشد . برای این است که مشاهده می کنیم رژیم های غذایی که قبلا برای آنان خوب و مؤثر بود ، دیگر جواب گو نخواهد بود .

خانم چاق : این گونه افراد چکار باید بکنند ؟

دکتر کرمانی : چون سوخت پایه کم شده ، تنها راهی که داریم این است که سوخت دوم که سوخت مخصوص فعالیت های بدنی و حرکت و ورزش است را افزایش دهیم .

خانم چاق : چرا برای غلبه بر این مشکل مقدار غذا (انرژی دریافتی) را کم نکنیم ؟

دکتر کرمانی : زیرا علم پزشکی برای کاستن از مقدار غذا خط قرمزی تعیین کرده که باید آن را رعایت کرد. ( علم پزشکی به ما اجازه نمی دهد که کالری لیست غذایی کمتر از ۱۰۰۰ کالری باشد) .

خانم چاق :آیا مشکلات ساختاری یا فیزیولوژیک دیگری هم وجود دارد ؟

دکتر کرمانی : آخرین مشکل ساختاری که به کٌندی کاهش وزن منجر می شود ، کاهش ذخایر بدن از ویتامین ها است .

خانم چاق : چرا ویتامین های بدن کاهش می یابد ؟

دکتر کرمانی : بیشتر ویتامین های موجود در بدن انسان از غذاهای مصرفی تأمین می شود ، در رژیم-های غذایی اگر دریافت غذا را کم کنیم ، مقادیر ویتامین موجود در بدن انسان نیز کم می شود. کمبود ویتامین منجر به کُندی کاهش وزن می شود .

خانم چاق : چرا کمبود ویتامین باعث کُندی کاهش وزن می گردد ؟

دکتر کرمانی : ویتامین ها در فعالیتهای سوخت و ساز بدن نقش مهمی دارند ، و کمبود ویتامین منجر به کم شدن سوخت و ساز و در نتیجه منجر به ایجاد کُندی در کاهش وزن می شود .

برچسب

مطالب مرتبط

0 دیدگاه در خصوص “مکالمه دکتر کرمانی و خانم چاق (قسمت اول)”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 1 =

دسته بندی